2024 State H.S. Baseball & Lacrosse Tourney Central

2024 MSHSL STATE BASEBALL & LACROSSE TOURNAMENTS


STATE BASEBALL TOURNAMENT

CLASS AAAA

Quarterfinals – Thursday, June 13 at CHS Field, St Paul

Semifinals – Friday, June 14 at CHS Field, St Paul

State Championship – Monday, June 17 at Target Field, Minneapolis

  • 3) East Ridge vs 5) Mounds View – 7:30p

CLASS AAA

Quarterfinals – Thursday, June 13th at Chaska Athletic Park

  • 1) Benilde-St. Margaret’s 6, St. Thomas Academy 5
  • 4) Totino-Grace 4, 5) Little Falls 0
  • Grand Rapids 4, 2) Mankato East 3
  • 3) Mahtomedi 8, Northfield 1

Semifinals – Friday, June 14th at Chaska Athletic Park

  • 4) Totino-Grace 2, 1) Benilde-St. Margaret’s 1
  • 3) Mahtomedi 5, Grand Rapids 3

State Championship – Monday, June 17 at Target Field, Minneapolis

  • 3) Mahtomedi vs. 4) Totino-Grace – 4:30p

CLASS AA

Quarterfinals – Thursday, June 13th at Putz Field, St. Cloud

  • 1) Esko 3, Montevideo 2
  • 4) Foley 6, 5) Zumbrota-Mazeppa 5
  • 2) Rockford 2, Blake 1
  • LeSueur-Henderson 9, 3) Perham 1

Semifinals – Friday, June 14th at Putz Field, St. Cloud

  • 4) Foley 4, 1) Esko 0
  • 2) Rockford 7, LeSueur-Henderson 3

State Championship – Monday, June 17 at Target Field, Minneapolis

  • 2) Rockford vs 4) Foley – 1:00p

CLASS A

Quarterfinals – Thursday, June 13th at Faber Field, St Cloud

  • 1) Cherry 6, Lac qui Parle Valley 3
  • 4) Springfield 4, 5) New York Mills 0
  • 2) Parkers Prairie 3, Heritage Christian Academy 0
  • Sacred Heart 7, 3) Lyle-Pacelli 5

Semifinals – Friday, June 14 at Faber Field, St Cloud

  • 4) Springfield 4, 1) Cherry 2
  • 2) Parkers Prairie 7, Sacred Heart 1

State Championship – Monday, June 17 at Target Field, Minneapolis

  • 2) Parkers Prairie vs 4) Springfield – 10:00a

STATE GIRLS LACROSSE TOURNAMENT

Quarterfinals – Tuesday, June 11 at Chaska

  • 1) Lakeville South 17, Cretin-Derham Hall 4
  • 4) Stillwater 18, 5) Minnetonka 5
  • 2) Prior Lake 16, Andover 4
  • 3) Benilde-St Margaret’s 15, Elk River / Zimmerman 10

Semifinals – Thursday, June 13 at Eden Prairie

State Championship – Saturday, June 15 at Eden Prairie

  • Lakeville South vs. Prior Lake – 2:30p

STATE BOYS LACROSSE TOURNAMENT

Quarterfinals – Tuesday, June 11 at Eden Prairie

  • 1) Benilde-St. Margaret’s 16, Centennial 7
  • 5) Eden Prairie 8, 4) Eagan 6
  • 2) Stillwater 17, Minnetonka 3
  • 3) Lakeville North 17, Moorhead 3

Semifinals – Thursday, June 13 at Chaska

State Championship – Saturday, June 15 at CHASKA*