KSTP Sports Boys Hockey Section Playoffs Central

KSTP Sports Boys Hockey Section Playoffs Central

March 03, 2018 10:52 PM

2018 BOYS HOCKEY SECTION TOURNAMENTS

Click links, where available, to see highlights

Advertisement

CLASS AA

SECTION 1AA

First Round 

  • 8) Hastings 7 vs 9) Dodge County 0

Quarterfinals 

  • 1) Lakeville North 6, Hastings 2
  • 4) Owatonna 3, 5) Farmington 2
  • 2) Rochester Century 8, 7) Rochester John Marshall 0
  • 3) Lakeville South 3, 6) Rochester Mayo 2 (2OT)

Semifinals

  • 1) Lakeville North 6 vs 4) Owatonna 0
  • 3) Lakeville South 3, 2) Rochester Century 1

Championship 

  • 1) Lakeville North 4, 2) Lakeville South 3

SECTION 2AA

Quarterfinals 

  • 1) Minnetonka 8, 8) Shakopee 0
  • 5) Chaska 5, 4) Eden Prairie 4 (OT)
  • 2) Holy Family 6, 7) Chanhassen 0
  • 3) Prior Lake 5, 6) New Prague 3

Semifinals 

  • 1) Minnetonka 4, 5) Chaska 1
  • 2) Holy Family 5, 3) Prior Lake 2

Championship

SECTION 3AA

First Round 

  • 9) East Ridge 4, 8) Park Cottage Grove 3 (OT)

Quarterfinals

  • 1) St Thomas Academy 5, 9) East Ridge 0
  • 4) Burnsville 5, 5) Eagan 3
  • 2) Eastview 5, 7) Bloomington Jefferson 4
  • 3) Rosemount 3, Apple Valley 2

Semifinals 

  • 1) St Thomas Academy 9, 4) Burnsville 2
  • 2) Eastview 4, 3) Rosemount 0

Championship

  • 1) St Thomas Academy 3, 2) Eastview 1

SECTION 4AA

First Round

  • 8) Roseville 4, 9) Woodbury 1

Quarterfinals 

  • 1) White Bear Lake 4, 8) Roseville 2
  • 4) Tartan 2, 5) Mounds View 1 (3OT)
  • 2) Hill-Murray 4, 7) Irondale 2
  • 3) Stillwater 6 vs 6) North St Paul 0

Semifinals

Championship 

SECTION 5AA

Quarterfinals

  • 1) Centennial 9, 8) Coon Rapids 0
  • 5) Anoka 5, 4) Champlin Park 0
  • 2) Maple Grove 5, 7) Osseo 0
  • 3) Blaine 6, 6) Spring Lake Park 4

Semifinals 

  • 1) Centennial 4, 5) Anoka 0
  • 2) Maple Grove 3, 3) Blaine 2

Championship

SECTION 6AA

First Round 

  • 8) Armstrong/Cooper 3, 9) Hopkins 2 

Quarterfinals 

  • 1) Edina 5, 8) Armstrong/Cooper 1
  • 5) St Louis Park 2, 4) Benilde-St Margaret's 1
  • 2) Cretin-Derham Hall 7, 7) Holy Angels 0
  • 3) Wayzata 5, 6) Blake 3

Semifinals

  • 1) Edina 6, 5) St Louis Park 1
  • 3) Wayzata 3, 2) Cretin-Derham Hall 2

Championship

SECTION 7AA

First Round 

  • 8) Grand Rapids 9, 9) Cambridge-Isanti 2

Quarterfinals

Semifinals

Championship

SECTION 8AA

Quarterfinals

  • 1) Moorhead 12, 8) Rogers 0
  • 4) St Cloud Tech/Apollo 7, 5) Roseau 1
  • 2) St Michael-Albertville 5, 7) Buffalo 3
  • 3) Brainerd 4, 6) Bemidji 1

Semifinals

Championship

 


CLASS A

SECTION 1A

First Round

Quarterfinals

  • 1) Albert Lea 4, Faribault/La Crescent 0
  • 5) Rochester Lourdes 3, 4) Mankato West 1
  • 2) Mankato East 2, 7) Austin 0
  • 3) Minnesota River 4, 6) Waseca 3

Semifinals

Championship

SECTION 2A

Quarterfinals

  • 1) Orono 10, 8) Waconia 2
  • 4) Minneapolis 7, 5) Providence Academy 1
  • 2) Mound Westonka 8, 7) Bloomington Kennedy 0
  • 6) Breck 2, 3) Delano 1

Semifinals

  • 1) Orono 6 vs 4) Minneapolis 3
  • 6) Breck 4, 2) Mound Westonka 2

Championship 

  • 1) Orono 2, 6) Breck 1 (OT)

SECTION 3A

First Round 

  • 8) Willmar 7, 9) Fairmount 2
  • 7) Windom Area 3, 10) Worthington 0

Quarterfinals

  • 1) Luverne 6, 8) Willmar 0
  • 4) Hutchinson 3, 5) New Ulm 2
  • 2) Litchfield/Dassel-Cokato 5, 7) Windom Area 2
  • 3) Marshall 3, 6) Redwood Valley 1

Semifinals

  • 1) Luverne 7, 4) Hutchinson 1
  • 2) Litchfield/Dassel-Cokato 3, 3) Marshall 2

Championship

  • 2) Litchfield/Dassel-Cokato 4, 1) Luverne 1

SECTION 4A

First Round

  • 6) Minnehaha Academy 8, 11) Red Wing 1
  • 9) St Paul Academy 1, 8) Highland Park 0
  • 7) Totino-Grace 1, 10) Henry Sibley 0 (OT)

Quarterfinals 

  • 5) Northfield 4, 4) St Paul Johnson 2
  • 3) Simley 5, 6) Minnehaha Academy 4
  • 1) Mahtomedi 5, 9) St Paul Academy 0
  • 2) S. Saint Paul 6, 7) Totino-Grace 0

Semifinals

  • 1) Mahtomedi 3 vs 5) Northfield 2 in OT
  • 3) Simley 1 vs 2) South St Paul 0 (2 OT)

Championship - Friday, March 2 at Roseville Arena

SECTION 5A

First Round 

  • 8) Northern Lakes 3, 9) Becker/Big Lake 1
  • 7) Mora/Milaca 5, 10) Legacy Christian 1
  • 6) Sauk Rapids/Rice 12, 11) Moose Lake Area 2

Quarterfinals 

  • 1) Monticello 8, 8) Northern Lakes 3
  • 5) Chisago Lakes Area 3, 4) Princeton 1
  • 2) North Branch 11, 7) Mora/Milaca 0
  • 3) Pine City Area 5, 6) Sauk Rapids-Rice 2

Semifinals

  • 1) Monticello 5 vs 5) Chisago Lakes Area 2
  • 2) North Branch 4 vs 3) Pine City Area 3

Championship - Thursday, March 1 at Elk River Arena

  • 1) Monticello 4, 2) North Branch 1

SECTION 6A

First Round 

  • 8) Wadena-Deer Creek 6, 9) Breckenridge/Wahpeton 3
  • 7) Prairie Centre 7, 10) Morris/Benson 0 

Quarterfinals

  • 1) St Cloud Cathedral 15, 8) Wadena-Deer Creek 0
  • 5) River Lakes 3, 4) Little Falls 2
  • 2) Sartell-St Stephen 8, 7) Prairie Centre 0
  • 3) Alexandria 6, 6) Fergus Falls 2

Semifinals

  • 1) St Cloud Cathedral 0, 5) River Lakes 1
  • 3) Alexandria 4, 2) Sartell-St Stephen 0

Championship

  • 3) Alexandria 3, 1) St Cloud Cathedral 2 (2 OT)

SECTION 7A

First Round

  • 8) North Shore 3, 9) Proctor 0
  • 7) Hibbing/Chisholm 12, 10) Ely/NE Range 0 

Quarterfinals

Semifinals

Championship

SECTION 8A

First Round 

  • 8) Park Rapids 8, 9) Red Lake Falls 0 
  • 7) Kittson Central 6, 10) Bagley/Fosston 1

Quarterfinals

  • 1) Warroad 4, 8) Park Rapids 0
  • 4) Thief River Falls 3, 5) Lake of the Woods 2
  • 2) East Grand Forks 4, 7) Kittson Central 1
  • 3) Crookston 4, 6) Detroit Lakes 3 (OT)

Semifinals

  • 4) Thief River Falls 6, 1) Warroad 4
  • 2) East Grand Forks 6, 3) Crookston 1

Championship 

  • 4) Thief River Falls 4, 2) East Grand Forks 0

Credits

Chris Long

Copyright 2018 - KSTP-TV, LLC A Hubbard Broadcasting Company

Advertisement

Recreational Marijuana Creates Buzz on Campaign Trail for Governor

District: Some Chaska H.S. Students Painted Faces Black at Football Game Friday

Mille Lacs Band Tribal Police Have Authority to Enforce State Laws Again

Scattered Showers Move Through Tuesday Night, Wetness Hangs Around Wednesday

Jury Selected in Case of Conspiracy to Commit Murder of a Pregnant Fargo Woman

Sheriff's Office: Man's Body Recovered from Dakota County Lake

Advertisement