2021 High School Football State Tournament Scores, Schedules | KSTP.com

2021 High School Football State Tournament Scores, Schedules

2021 High School Football State Tournament Scores, Schedules

Chris Long
Updated: December 01, 2021 10:02 PM
Created: October 30, 2021 08:52 PM

2021 HIGH SCHOOL FOOTBALL PLAYOFFS

Click links shown in BOLD to watch extended highlights

All State Semifinals and Championship games at U.S. Bank Stadium


STATE TOURNAMENT

===PREP BOWL GAMES===

===CLASS 6A TOURNAMENT===

STATE QUARTERFINALS

STATE SEMIFINALS

CHAMPIONSHIP - Fri Nov 26 at 7pm

===CLASS 5A===

STATE QUARTERFINALS

(Bracket set by pre-determined, random pairings by Section)

STATE SEMIFINALS 

STATE CHAMPIONSHIP - Sat Nov 27 at 4pm

===CLASS AAAA===

(Bracket set by pre-determined, random pairings by Section)

STATE QUARTERFINALS

STATE SEMIFINALS

STATE CHAMPIONSHIP - Fri Nov 26 at 4pm

===CLASS AAA===

(Bracket set by pre-determined, random pairings by Section)

STATE QUARTERFINALS

STATE SEMIFINALS

  • #9 Plainview-Elgin-Millville vs #10 Annandale - Sat Nov 20 at 2pm
  • #1 Dassel-Cokato 21, #7 Esko 14

STATE CHAMPIONSHIP - Sat Nov 27 at 1pm

===CLASS AA===

(Bracket set by pre-determined, random pairings by Section)

STATE QUARTERFINALS

STATE SEMIFINALS

  • #7 Chatfield 22, Barnesville 18
  • West Central / Ashby 8, #10 Maple River 7

STATE CHAMPIONSHIP - Fri Nov 26 at 1pm

===CLASS A===

(Bracket set by pre-determined, random pairings by Section)

CLASS A STATE QUARTERFINALS

  • #2 Minneota 34, #5 Mahnomen / Waubun 0
  • #3 Rushford / Peterson 18, Belgrade-Brooten-Elrosa 6 
  • New York Mills 20,  #8 Deer River 6
  • #9 Mayer Lutheran 34, #1 Murray County Central 8

STATE SEMIFINALS

  • #2 Minneota 28, #3 Rushford / Peterson 8
  • #9 Mayer Lutheran 41, New York Mills 6

STATE CHAMPIONSHIP - Fri Nov 26 at 10am

===NINE-MAN===

STATE QUARTERFINALS

STATE SEMIFINALS 

  • LeRoy-Ostrander 49, Kittson County Central 0
  • #5 Fertile-Beltrami 30, Hills-Beaver Creek 22

STATE CHAMPIONSHIP - Sat Nov 27 at 10am



SECTION PLAYOFFS

===CLASS 6A===

FIRST ROUND

Bracket 1

Bracket 2

Bracket 3

  • 1) Stillwater 56,  8) Eagan 14  
  • 4) Wayzata 37,  5) Osseo 6  
  • 3) Centennial 35,  6) Eastview 7  
  • 2) St Michael-Albertville 41,  7) Burnsville 14  

Bracket 4

SECOND ROUND

Bracket 1

  • 1) Eden Prairie 14, 5) Lakeville North 10
  • 2) Farmington 34, 3) Minnetonka 0

Bracket 2

Bracket 3

  • 4) Wayzata 28, 1) Stillwater 7
  • 3) St. Michael-Albertville 38, 2) Centennial 35 

Bracket 4

  • 1) Lakeville South 67, 4) Anoka 14
  • 2) Shakopee 20, 3) Blaine 13

*Class 6A teams advancing beyond the Second Round move to the Class 6A State Tournament Quarterfinals


 

===CLASS 5A===

Section Playoffs

Section 1

Quarterfinals

  • 4) Rochester Century 40, 5) Rochester JM 28
  • 3) Northfield 48, 6) Austin 14

Semifinals 

  • 1) Rochester Mayo 49, 4) Rochester Century 29
  • 2) Owatonna 33, 3) Northfield 7

Section Final - at TBA, Sat Nov 6

  • 1) Rochester Mayo 38, 2) Owatonna 33

Section 2

Quarterfinals

  • 4) New Prague 34, 5) Mankato East 2
  • 6) Waconia 22, 3) Chanhassen 12

Semifinals 

  • 1) Mankato West 51, 4) New Prague 0
  • 2) Chaska 17, 6) Waconia 0

Section Final

  • 1) Mankato West 35, 2) Chaska 0

Section 3

Quarterfinals

  • 5) Apple Valley 27, 4) Bloomington Jefferson 13
  • 3) Bloomington Kennedy 24, 6) Two Rivers 19

Semifinals 

  • 1) St Thomas Academy 49, 5) Apple Valley 0
  • 2) Hastings 42, 3) Bloomington Kennedy 20

Section Final 

  • 1) St Thomas Academy 28, 2) Hastings 0

Section 4

Quarterfinals

  • 5) Cretin-Derham Hall 21, 4) N Saint Paul 6
  • 6) Highland Park 14, 3) Harding/Humboldt 7 (OT)
  • 7) Tartan 48, 2) St Paul Central 28

Semifinals

  • 1) Mahtomedi 42, 5) Cretin-Derham Hall 18
  • 7) Tartan 42, 6) Highland Park 18

Section Final 

  • 1) Mahtomedi 44, 7) Tartan 6

Section 5

Quarterfinals

  • 4) Mpls Southwest 27, 5) Washburn 0

Semifinals

  • 1) Robbinsdale Cooper 49, 4) Mpls Southwest 14
  • 2) Robbinsdale Armstrong 35, 3) St Louis Park 26

Section Final

Section 6

Quarterfinals

  • 4) Monticello 26, 5) Irondale 23
  • 6) Buffalo 14, 3) Spring Lake Park 9

Semifinals

Section Final 

  • 1) Rogers 55, 2) Park Center 12

Section 7

Quarterfinals

  • 5) Cambridge-Isanti 35, 4) St. Francis 7

Semifinals 

  • 1) Andover 56, 5) Cambridge-Isanti 21
  • 2) Elk River 54, 3) Duluth East 37

Section Final 

  • 1) Andover 49, 2) Elk River 31

Section 8

Quarterfinals

  • 4) Alexandria 33, 5) Sartell 0
  • 3) Bemidji 48, 6) St Cloud Tech 14

Semifinals

  • 4) Alexandria 42, 1) Moorhead 39
  • 3) Bemidji 22, 2) Sauk Rapids-Rice 14

Section Final 

  • 4) Alexandria 43, 3) Bemidji 35

===CLASS AAAA===

(Bracket set by pre-determined, random pairings by Section)

STATE QUARTERFINALS

STATE SEMIFINALS at U.S. Bank Stadium

  • #1 Becker vs #9 Kasson-Mantorville - Thu Nov 18 at 4:30pm
  • #2 Hutchinson vs Orono - Fri Nov 19 at 4:30pm

STATE CHAMPIONSHIP - U.S. Bank Stadium, Fri Nov 26 T 4pm

  • Semifinal winners (Live on 45TV and streaming on Prep45.com)

Section Playoffs

Section 1

Quarterfinals

  • 4) Byron 41, 5) Red Wing 0
  • 3) Winona 49, 6) Albert Lea 20

Semifinals

  • 4) Byron 22, 1) Stewartville 21
  • 2) Kasson-Mantorville 45, 3) Winona 14

Section Final 

  • 2) Kasson-Mantorville 42, 4) Byron 14

Section 2

Quarterfinals

  • 5) St Peter 30, 4) Jordan 7
  • 3) Faribault 42, 6) Marshall 14

Semifinals

  • 1) Hutchinson 49, 5) St Peter 12
  • 3) Faribault 35, 2) Willmar 28 

Section Final 

  • 1) Hutchinson 46, 3) Faribault 12

Section 3

Quarterfinals

  • 4) Academy Force 36, 5) St Paul Johnson 14

Semifinals

  • 1) Simley 61, 4) Academy Force 12
  • 2) Hill-Murray 15, 3) S St Paul 12

Section Final - Sat Nov 6

  • 1) Simley 29, 2) Hill-Murray 26

Section 4

Quarterfinals

  • 4) Brooklyn Center 38, 5) Como Park 14
  • 6) Chisago Lakes 26, 3) St Anthony Village 19
  • 2) Columbia Heights 36, 7) Mpls Edison 0

Semifinals

  • 1) Fridley 37, 5) Como Park 6
  • 2) Columbia Hts 22, 6) Chisago Lakes 20

Section Final

  • 1) Fridley 35, 2) Columbia Heights 6

Section 5

Quarterfinals

  • 4) DeLaSalle 24, 5) Mpls South 6
  • 6) Benilde-St Margaret's 28, 3) Richfield 0

Semifinals

  • 1) Holy Angels 42, 4) DeLaSalle 0
  • 2) SMB 10, 6) Benilde-SM 3

Section Final 

Section 6

Quarterfinals

  • 4) Orono 21, 5) Delano 20
  • 3) Princeton 42, 6) Big Lake 22

Semifinals

  • 4) Orono 22, 1) Mound-Westonka 21
  • 3) Princeton 35, 2) Zimmerman 7

Section Final 

  • 4) Orono 36, 3) Princeton 27

Section 7

Quarterfinals

  • 4) Cloquet 34, 5) Duluth Denfeld 12

Semifinals

  • 1) North Branch 34, 4) Cloquet 13
  • 3) Grand Rapids 19, 2) Hermantown 7

Section Final 

  • 3) Grand Rapids 14, 1) North Branch 12

Section 8

Quarterfinals

  • 4) St Cloud Apollo 28, 5) Little Falls 19

Semifinals 

  • 1) Becker 51, 4) St Cloud Apollo 7
  • 3) Detroit Lakes 21, 2) Rocori 20 

Section Final 

  • 1) Becker 35, 3) Detroit Lakes 15

 

===CLASS AAA===

(Bracket set by pre-determined, random pairings by Section)

STATE QUARTERFINALS

  • #10 Annandale 27, #4 Dilworth-Glyndon-Felton 18
  • #9 Plainview-Elgin-Millville 37, Breck 14
  • #7 Esko 28, New London-Spicer 21
  • #1 Dassel-Cokato 41, #8 Fairmont 13

STATE SEMIFINALS at U.S. Bank Stadium

  • #9 Plainview-Elgin-Millville vs #10 Annandale - Sat Nov 20 at 2pm
  • #1 Dassel-Cokato vs #7 Esko - Sat Nov 20 at 4:30pm

STATE CHAMPIONSHIP - U.S. Bank Stadium, Sat Nov 27 at 1pm

  • Semifinal winners. (Live on 45TV and streaming on Prep45.com)

SECTION PLAYOFFS

Section 1

Quarterfinals

  • 4) Rochester Lourdes 28, 5) Pine Island 0
  • 2) Lake City 41, 7) La Crescent 18
  • 3) Plainview-Elgin-Millville 37, 6) Zumbrota-Mazeppa 0

Semifinals

  • 1) Cannon Falls 50, 4) Rochester Lourdes 21
  • 3) Plainview-Elgin-Millville 23, 2) Lake City 7 

Section Final 

  • 3) Plainview-Elgin-Millville 21, 1) Cannon Falls 18 

Section 2

Quarterfinals

  • 5) Litchfield 13, 4) Rockford 6
  • 2) Dassel-Cokato 61, 7) Holy Family 20
  • 3) Watertown-Mayer 21, 6) Glencoe-Silver Lake 0

Semifinals

  • 5) Litchfield 17, 1) Providence Academy 14 
  • 2) Dassel-Cokato 39, 3) Watertown-Mayer 14

Section Final

  • 2) Dassel-Cokato 45, 5) Litchfield 10

Section 3

Quarterfinals

  • 4) Luverne 23, 5) Worthington 7
  • 3) Tri-City 28, 6) New Ulm 14
  • 2) Waseca 62, 7) Belle Plaine 0

Semifinals

  • 1) Fairmont 40, 4) Luverne 6
  • 2) Waseca 51, 3) Tri-City 8

Section Final - at Janesville-Waldorf-Pemberton, Sat Nov 6 at 1p

  • 1) Fairmont 27, 2) Waseca 6

Section 4

Semifinals

  • 1) Breck 60, 4) Mpls Roosevelt 0
  • 2) St Croix Lutheran 48, 3) Mpls Henry 12

Section Final

  • 1) Breck 45, 2) St Croix Lutheran 13

Section 5

Quarterfinals

  • 5) St Cloud Cathedral 35, 4) Milaca 14
  • 6) Foley 30, 3) Pine City 14
  • 2) Spectrum 30, 7) Mora

Semifinals

  • 1) Annandale 45, 5) St Cloud Cathedral 0
  • 2) Spectrum 31, 6) Foley 8

Section Final 

  • 1) Annandale 57,  2) Spectrum 25

Section 6

Quarterfinals

  • 4) New London-Spicer 42, 5) Melrose 6
  • 3) Morris Area 37, 6) Montevideo 0
  • 2) Pierz 48, 7) Minnewaska 18

Semifinals

  • 4) New London-Spicer 14, 1) Albany 12
  • 2) Pierz 29, 3) Morris Area 6

Section Final

  • 4) New London-Spicer 28, 2) Pierz 24 

Section 7

Quarterfinals

  • 4) Rock Ridge 20, 5) Greenway/N-K 6
  • 2) Aitkin 32, 7) Pequot Lakes 0
  • 3) Two Harbors 46, 6) Hibbing 14

Semifinals

  • 1) Esko 43, 4) Rock Ridge 14
  • 2) Aitkin 16, 3) Two Harbors 6

Section Final 

Section 8

Quarterfinals

  • 5) Thief River Falls 30, 4) E Grand Forks 16
  • 3) Perham 28, 6) Park Rapids 0
  • 2) Fergus Falls 28, 7) Roseau 6

Semifinals 

  • 1) Dilworth-Glyndon-Felton 28, 5) Thief River Falls 7
  • 2) Fergus Falls 35, 3) Perham 14

Section Final 

  • 1) Dilworth-Glyndon-Felton 22, 2) Fergus Falls 20

CLICK HERE FOR CLASSES AA, A AND NINE-MAN SECTION PLAYOFFS


Copyright 2021 - KSTP-TV, LLC A Hubbard Broadcasting Company

Man with terminal cancer's last Christmas wish stolen, some stepping up to help

Local violence prevention groups react to rise in homicide cases

Investigation underway after man found dead inside St. Anthony home Saturday

5th person arrested, charged in SpringHill Suites fatal robbery

Woman in critical condition after overnight shooting in St. Paul

More omicron detected as hospitals strain under delta surge