2021 High School Football Playoffs - 2A, 1A, 9-man Scores & Schedules | KSTP.com

2021 High School Football Playoffs - 2A, 1A, 9-man Scores & Schedules

2021 High School Football Playoffs - 2A, 1A, 9-man Scores & Schedules

Chris Long
Updated: November 13, 2021 04:59 PM
Created: October 30, 2021 09:00 PM

2021 HIGH SCHOOL FOOTBALL PLAYOFFS

All games at higher seed unless noted

STATE QUARTERFINALS

STATE SEMIFINALS at U.S. Bank Stadium

  • #7 Chatfield vs Barnesville - Thu Nov 18 at 2pm
  • West Central / Ashby vs #10 Maple River - Fri Nov 19 at 11:30a

STATE CHAMPIONSHIP - U.S. Bank Stadium, Fri Nov 26 at 1pm

  • Semifinal winners. (Live on 45TV and streaming on Prep45.com)

SECTION PLAYOFFS

Section 1

Quarterfinals

  • 1) Chatfield 60, 8) Cotter 14
  • 4) Triton 30, 5) St Charles 28
  • 2) Goodhue 46, 7) Dover-Eyota 12
  • 6) Lewiston-Altura 34, 3) Caledonia 14

Semifinals

  • 1) Chatfield 54,  4) Triton 0
  • 2) Goodhue 48, 6) Lewiston-Altura 28

Section Final 

  • 1) Chatfield 46,  2) Goodhue 15

Section 2

Quarterfinals

  • 1) Blooming Prairie 43, 8) Medford 0
  • 4) St Clair/Loyola 13, 5) NRHEG 7
  • 3) Blue Earth Area 49, 6) WEM 7
  • 2) Maple River 46, 7) LeSueur-Henderson 14

Semifinals

  • 1) Blooming Prairie 47, 4) St. Clair/Loyola 19
  • 2) Maple River 8, 3) Blue Earth Area 7

Section Final 

  • 2) Maple River 40, 1) Blooming Prairie 18 

Section 3

Quarterfinals

  • 1) Pipestone Area 40, 8) St James Area 7
  • 4) Minnesota Valley Lutheran 36, 5) Lake Crystal-Wellcome 12
  • 3) Redwood Valley 46, 6) Sibley East 24
  • 2) Jackson County Central 58, 7) Windom Area 6

Semifinals

  • 1) Pipestone Area 26, 4) MN Valley Lutheran 12
  • 2) Jackson County Central 38, 3) Redwood Valley 12

Section Final

  • 1) Pipestone Area 34, 2) Jackson County Central 28

Section 4

Quarterfinals

  • 4) Norwood-Young America 35, 5) Concordia Academy 0
  • 3) Rush City 64, 6) Maple Lake 27
  • 2) St Agnes 47, 7) Howard Lake-W-W 0

Semifinals

  • 1) Minneapolis North 42, 4) Norwood-Young America 0
  • 2) St. Agnes 26, 3) Rush City 8

Section Final 

  • 1) Minneapolis North 42, 2) St Agnes 6

Section 5

Quarterfinals

  • 4) Paynesville 48, 5) Holdingford 27
  • 3) Kimball 36, 6) Atwater-Cosmos-Grove City 0

Semifinals

  • 1) Royalton 32, 4) Paynesville 22
  • 2) Eden Valley-Watkins 16, 3) Kimball 6

Section Final - at St John's Univ, Fri Nov 5 at 7p

  • 2) Eden Valley-Watkins 42, 1) Royalton 6 

Section 6

Quarterfinals

  • 5) Wadena-DC 23, 4) Staples-Motley 12
  • 3) Sauk Centre 20, 6) Pillager 12

Semifinals 

  • 1) Osakis 34, 5) Wadena-DC 19
  • 2) West Central / Ashby 20, 3) Sauk Centre 7

Section Final

  • 2) West Central / Ashby 19, 1) Osakis 14

Section 7

Quarterfinals

  • 4) International Falls 22, 5) Crosby-Ironton 7

Semifinals 

  • 1) Moose Lake-Willow River 63, 4) International Falls 26
  • 3) Mesabi East 14, 2) Hinckley-Finlayson 6

Section Final 

Section 8

Quarterfinals

  • 4) Warroad 42, 5) Crookston 18
  • 3) Hawley 36, 6) Frazee 0

Semifinals

  • 1) Barnesville 48, 4) Warroad 14
  • 2) Pelican Rapids 24, 3) Hawley 13

Section Final 

  • 1) Barnesville 36, 2) Pelican Rapids 16

===CLASS A===

CLASS A STATE QUARTERFINALS - Fri Nov 12 at 7pm

  • #2 Minneota 34,  #5 Mahnomen / Waubun 0
  • #3 Rushford / Peterson 18, Belgrade-Brooten-Elrosa 6 
  • New York Mills 20,  #8 Deer River 6
  • #9 Mayer Lutheran 34, #1 Murray County Central 8

STATE SEMIFINALS at U.S. Bank Stadium

  • #2 Minneota vs #3 Rushford / Peterson - Sat Nov 20 at 9am
  • New York Mills vs #9 Mayer Lutheran - Sat Nov 20 at 11:30am

STATE CHAMPIONSHIP - U.S. Bank Stadium, Fri Nov 26 at 10am

  • Semifinal winners. (Live on 45TV and streaming on Prep45.com)

SECTION PLAYOFFS

Section 1

Quarterfinals

  • 1) Rushford-Peterson 32, 8) Wabasha-Kellogg 6
  • 4) Randolph 36, 5) Kenyon-Wanamingo 32
  • 2) Fillmore Central 18, 7) Kingsland 0
  • 3) Bethlehem Academy 44, 6) Hayfield 18

Semifinals

  • 1) Rushford-Peterson 21, 4) Randolph 14
  • 2) Fillmore Central 21, 3) Bethlehem Academy 16

Section Final 

  • 1) Rushford-Peterson 7, 2) Fillmore Central 0

Section 2

Quarterfinals

  • 1) Mayer Lutheran 42, 8) Alden-Conger/Glenville-Emmons 0
  • 4) United South Central 39, 5) New Ulm Cathedral 7
  • 3) Lester Prairie 37, 6) Cleveland/Immanuel 7
  • 2) Gibbon-Fairfax-Winthrop 42, 7) Janesville-Waldorf-Pemberton 12

Semifinals

  • 1) Mayer Lutheran 35, 4) United South Central 0
  • 2) Gibbon-Fairfax-Winthrop 40, 3) Lester Prairie 14

Section Final 

  • 1) Mayer Lutheran 48, 2) Gibbon-Fairfax-Winthrop 12

Section 3

Quarterfinals

  • 1) Murray County Central 35, 8) Wabasso 7
  • 4) Martin County West 36, 5) Russell-Tyler-Ruthton 0
  • 3) Tracy-Milroy-Balaton 48, 6) Adrian-Ellsworth 19
  • 2) Springfield 37, 7) Sleepy Eye 12

Semifinals

  • 1) Murray County Central 20, 4) Martin County West 10
  • 3) Tracy-Milroy-Balaton 29, 2) Springfield 19

Section Final

  • 1) Murray County Central 23, 3) Tracy-Milroy-Balaton 8

Section 4

Quarterfinals

  • 4) Kerkhoven-Murdock-Sunburg 20, 5) Benson 0
  • 2) Belgrade-Brooten-Elrosa 36, 7) Long Prairie-Grey Eagle 8
  • 3) Browerville-Eagle Valley 28, 6) Parkers Prairie 12

Semifinals

  • 1) Upsala-Swanville 40, 4) Kerkhoven-Murdock-Sunburg 16
  • 2) Belgrade-Brooten-Elrosa 34, 3) Browerville-Eagle Valley 21

Section Final

  • 2) Belgrade-Brooten-Elrosa 52, 1) Upsala-Swanville 44

Section 5

Quarterfinals

  • 1) Minneota 52, 8) Yellow Medicine East 0
  • 4) Dawson-Boyd 20, 5) Lac Qui Parle Valley 13
  • 3) Lakeview 30, 6) Canby 6
  • 2) BOLD 52, 7) MACCRAY 8

Semifinals 

  • 1) Minneota 34, 4) Dawson-Boyd 13
  • 2) BOLD 34, 3) Lakeview 12

Section Final 

  • 1) Minneota 20, 2) BOLD 0

Section 6

Quarterfinals

  • 1) Otter Tail Central 42, 8) Walker 7
  • 4) Breckenridge 7, 5) Underwood 0
  • 2) Pine River-Backus 30, 7) Lake Park-Audubon 0
  • 3) New York Mills 36, 6) Menagha 0

Semifinals 

  • 4) Breckenridge 26, 1) Otter Tail Central 8 
  • 3) New York Mills 38, 2) Pine River-Backus 20 

Section Final 

  • 3) New York Mills 32, 4) Breckenridge 0

Section 7

Quarterfinals

  • 1) Deer River wins 8) Ely/NE Range - forfeit
  • 4) Chisholm 40, 5) Braham 12
  • 2) North Woods wins 7) East Central - forfeit
  • 3) Barnum 42, 6) Mille Lacs 20

Semifinals 

  • 1) Deer River 44, 4) Chisholm 14
  • 3) Barnum 48, 2) North Woods 26 

Section Final 

  • 1) Deer River 32, 3) Barnum 8

Section 8

Quarterfinals

  • 4) Red Lake County 40, 5) Bagley 28
  • 3) Polk County West 43, 6) Fosston 14

Semifinals 

  • 1) Ada-Borup 42, 4) Red Lake County 14
  • 2) Mahnomen/Waubun 12, 3) Polk County West 3

Section Final - at Fargodome, Thu Nov 4 8p

  • 2) Mahnomen/Waubun 30, 1) Ada-Borup 7

===NINE-MAN===

STATE QUARTERFINALS

STATE SEMIFINALS at U.S. Bank Stadium

  • Kittson County Central vs LeRoy-Ostrander - Thu Nov 18 at 11:30a
  • #5 Fertile-Beltrami vs Hills-Beaver Creek - Fri Nov 19 at 9am

STATE CHAMPIONSHIP - U.S. Bank Stadium, Sat Nov 27 at 10am

  • Semifinal winners. (Live on 45TV and streaming on Prep45.com)

SECTION PLAYOFFS

Section 1

Quarterfinals

  • 1) Lanesboro 53, 8) Lyle-Pacelli 0
  • 4) Southland 19, 5) Spring Grove 12
  • 2) Grand Meadow 42, 7) Houston 18
  • 3) LeRoy-Ostrander 57, 6) Mabel-Canton 6

Semifinals

  • 1) Lanesboro 45, 4) Southland 21
  • 3) LeRoy-Ostrander 39, 2) Grand Meadow 34 

Section Final 

  • 3) LeRoy-Ostrander 30, 1) Lanesboro 6 

Section 2

Quarterfinals

  • 4) Cedar Mountain 50, 5) Buffalo Lake-Hector-Stewart 12
  • 3) Sleepy Eye St Mary's 46, 6) Ortonville 22
  • 2) Renville County West 42, 7) Nicollet 14

Semifinals

  • 4) Cedar Mountain 20, 1) Hancock 14 
  • 2) Renville County West 27, 3) Sleepy Eye St Mary's 16

Section Final 

  • 2) Renville County West 47, 4) Cedar Mountain 18

Section 3

Quarterfinals

  • 1) Mountain Lake Area 52, 8) Madelia 0
  • 4) Red Rock Central 18, 5) Heron Lake-Okabena-Fulda 8
  • 3) Edgerton 30, 6) Westbrook-Walnut Grove 20
  • 2) Hills-Beaver Creek 47, 7) CHEC-Truman 0

Semifinals 

  • 1) Mountain Lake Area 15, 4) Red Rock Central 6
  • 2) Hills-Beaver Creek 44, 3) Edgerton 8

Section Final 

  • 2) Hills-Beaver Creek 36, 1) Mountain Lake Area 9 

Section 4

Quarterfinals

  • 4) Brandon-Evansville 38, 5) Bertha-Hewett 24
  • 2) Wheaton-Herman-Norcross 50, 7) Rothsay 0
  • 3) Hillcrest Lutheran 48, 6) Sebeka 30

Semifinals 

  • 1) Verndale 46, 4) Brandon-Evansville 8
  • 2) Wheaton-Herman-Norcross 58,  3) Hillcrest Lutheran 6

Section Final - at Fargodome, Fri Nov 5 10a

  • 2) Wheaton-Herman-Norcross 14, 1) Verndale 12

Section 5

Semifinals

  • 1) Ogilvie 50, 4) McGregor 14
  • 2) South Ridge 26, 3) Cromwell-Wright 24

Section Final 

  • 1) Ogilvie 42, 2) South Ridge 0

Section 6

Quarterfinals

  • 1) Fertile-Beltrami 59, 8) Laporte 0
  • 4) Clearbrook-Gonvick 40, 5) Blackduck 0
  • 3) Nevis 55, 6) Cass Lake-Bena 0
  • 2) NCE-UH 40, 7) Park Christian 0

Semifinals

  • 1) Fertile-Beltrami 14, 4) Clearbrook-Gonvick 6
  • 2) NCE-UH 22, 3) Nevis 19

Section Final 

  • 1) Fertile-Beltrami 26, 2) NCE-UH 20

Section 7

Quarterfinals

  • 4) Cook County 28, 5) Bigfork 26
  • 2) Hill City/Northland 30, 7) Silver Bay 0
  • 3) Cherry 46, 6) North Central 6

Semifinals 

  • 1) Mtn Iron-Buhl 48, 4) Cook County 12
  • 3) Cherry 12, 2) Hill City/Northland 6 

Section Final - at Mesabi East, Fri Nov 5 7p

  • 1) Mtn Iron-Buhl 66, 3) Cherry 20

Section 8

Quarterfinals

  • 1) Badger-Greenbush-Middle River 42, 8) Lake of the Woods 20
  • 4) Goodridge/Grgyla-Gatzke 35, 5) Northern Freeze 26
  • 6) Win-E-Mac 28, 3) W-A-O 22
  • 2) Kittson County Central 42, 7) Stephen-Argyle 14

Semifinals

  • 1) Badger-Greenbush-Middle River 22, 4) Goodridge/Grgyla-Gatzke 18
  • 2) Kittson County Central 42, 6) Win-E-Mac 22

Section Final 

  • 2) Kittson County Central 50, 1) Badger-Greenbush-Middle River 19


Copyright 2021 - KSTP-TV, LLC A Hubbard Broadcasting Company

Man with terminal cancer's last Christmas wish stolen, some stepping up to help

Local violence prevention groups react to rise in homicide cases

Investigation underway after man found dead inside St. Anthony home Saturday

5th person arrested, charged in SpringHill Suites fatal robbery

Woman in critical condition after overnight shooting in St. Paul

More omicron detected as hospitals strain under delta surge