Tuesday’s Scores

BOYS PREP BASKETBALL=

Aitkin 73, Hinckley-Finlayson 51

Albany 66, Mora 54

Alexandria 70, Rocori 39

Annandale 69, Spectrum 51

Anoka 70, Minneapolis South 60

Austin 72, Rochester Century 71

Avail Academy 80, PACT Charter 58

Barnesville 79, Breckenridge 63

Battle Lake 85, Hancock 74

Benilde-St. Margaret’s 55, DeLaSalle 49

Big Lake 72, Hutchinson 56

Bigfork 80, International Falls 31

Blackduck 92, Hill City 30

Blake 72, Hill-Murray 32

Bloomington Jefferson 73, St. Paul Central 51

Blue Earth Area 59, Fairmont 48

Border West 86, Parkers Prairie 43

Brainerd 78, Fergus Falls 53

Buffalo 61, Chanhassen 44

Byron 54, Pine Island 46

Cambridge-Isanti 120, Blaine 114

Cannon Falls 58, Zumbrota-Mazeppa 44

Cass Lake-Bena 89, Red Lake County 72

Central Minnesota Christian 64, Dawson-Boyd 56

Chaska 95, Northfield 81

Coon Rapids 93, St. Francis 61

Cretin-Derham Hall 67, St. Thomas Academy 52

Crosby-Ironton 69, Proctor 48

Deer River 74, Greenway 37

Detroit Lakes 89, Bemidji 76

Dilworth-Glyndon-Felton 66, Pelican Rapids 64

Duluth Denfeld 65, Cloquet 58

Duluth East 71, Grand Rapids 33

East Grand Forks 91, Roseau 49

Eastview 91, Burnsville 35

Eden Prairie 102, Waconia 67

Eden Valley-Watkins 67, Montevideo 60

Edina 66, East Ridge 53

Fertile-Beltrami 77, Northern Freeze 48

Foley 76, Pierz 65

Fond du Lac Ojibwe 76, Sebeka 46

Goodhue 71, Stewartville 59

Hawley 80, Frazee 46

Hayfield 72, Blooming Prairie 49

Henning 91, Lake Park-Audubon 64

Hiawatha Collegiate 72, Minneapolis Washburn 66

Hopkins 79, Tartan 62

Howard Lake-Waverly-Winsted 80, Maple Lake 37

Jackson County Central 77, Luverne 67

Janesville-Waldorf-Pemberton 70, New Richland-H-E-G 50

Kasson-Mantorville 56, Rochester Lourdes 50

Kenyon-Wanamingo 63, Bethlehem Academy 60

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 82, Renville County West 51

Lakeview 64, Canby 47

Lakeville North 85, Farmington 64

Lakeville South 59, Apple Valley 43

Lanesboro 77, Grand Meadow 50

Liberty Classical 76, Washington Tech 60

Little Falls 44, Milaca 42

Long Prairie-Grey Eagle 57, Bertha-Hewitt 48

Lyle/Austin Pacelli 66, Schaeffer Academy 59

MACCRAY 61, Lac qui Parle Valley 53

Mabel-Canton 59, Houston 56

Mahnomen/Waubun 82, Badger-Greenbush-Middle River 56

Mankato Loyola 54, Alden-Conger 32

Mankato West 77, Faribault 59

Maple River 89, Medford 32

Martin County West 73, Madelia 41

McGregor 66, Nashwauk-Keewatin 60

Minneapolis North 93, Minneapolis Henry 67

Minneapolis Southwest 74, Richfield 68

Minnehaha Academy 74, St. Louis Park 60

Minnetonka 78, Columbia Heights 52

Mound Westonka 70, St. Peter 63

Mounds View 72, North St. Paul 62

Mountain Lake Area-Comfrey 74, Hills-Beaver Creek 56

Murray County Central 66, Adrian/Ellsworth 47

New Life Academy 76, Legacy Christian 57

New London-Spicer 59, Atwater-Cosmos-Grove City 44

New Ulm 87, Redwood Valley 68

North Branch 57, Pine City 35

Northland 70, Chisholm 61

Ogilvie 57, New York Mills 39

Orono 102, Delano 75

Osakis 57, Morris Area/Chokio-Alberta 54

Osseo 72, Moorhead 49

Park Christian 40, Climax/Fisher 28

Park Rapids 74, Pillager 57

Paynesville 69, Minnewaska 30

Pequot Lakes 62, Nevis 47

Perham 72, Wadena-Deer Creek 35

Prior Lake 61, Rosemount 51

Providence Academy 46, Mayer Lutheran 45

Randolph 66, Triton 59

Red Lake 72, Menahga 58

Rochester John Marshall 75, Albert Lea 51

Rochester Mayo 80, Mankato East 78

Rock Ridge 79, Mountain Iron-Buhl 45

Roseville 74, Centennial 70

Russell-Tyler-Ruthton 71, Minneota 39

Sartell-St. Stephen 55, Sauk Rapids-Rice 54

Sauk Centre 76, Kimball 59

Shakopee 77, Eagan 65

Sleepy Eye 72, Nicollet 43

Southland 69, Kingsland 58

Southwest Minnesota Christian 81, Heron Lake-Okabena/Fulda 67

Spring Grove 75, Glenville-Emmons 27

St. Clair 73, Cleveland 36

St. Cloud Cathedral 70, Zimmerman 41

St. Cloud Tech 88, St. Cloud Apollo 37

St. Michael-Albertville 70, Monticello 28

St. Paul Academy 92, West Lutheran 69

St. Paul Johnson 56, St. Croix Prep 36

Staples-Motley 50, Pine River-Backus 36

Stillwater 90, Mahtomedi 82

Truman/Martin Luther/GHEC 61, Gibbon Fairfax Winthrop 58, OT

Underwood 58, Rothsay 55

United South Central 45, Waterville-Elysian-Morristown 42

Verndale 58, Upsala 31

Warroad 68, Lake of the Woods 60

Waseca 88, Hope Academy 54

Watertown-Mayer 78, Southwest Christian (Chaska) 67

Wayzata 72, Robbinsdale Armstrong 62

West Central 68, Melrose 35

Westbrook-Walnut Grove 70, Edgerton 28

White Bear Lake 62, Spring Lake Park 50

Willmar 76, Becker 58

Win-E-Mac 80, Bagley 48

Winona 65, Red Wing 58

Woodbury 76, Hastings 73

Yellow Medicine East 47, Tracy-Milroy-Balaton 46

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

For copyright information, check with the distributor of this item, ScoreStream Inc..